Swedish School of Textiles

PŘEDNÁŠKA A PRAKTICKÝ WORKSHOP PROBĚHLY 21. A 22. DUBNA 2016
NA VYSOKÉ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ ŠKOLE V PRAZE

 

Odpovědná a udržitelná móda? Začněte u textilu!

Inspirujme se ve Švédsku, kde ve výzkumném centru jedné z nejprestižnějších textilních škol The Swedish School of Textiles rozvíjejí koncept „Smart Textiles“.

 

UDRŽITELNOST TEXTILNÍHO PRŮMYSLU

Životnost a udržitelnost textilu je často uměle prodlužována na nejdelší možnou dobu. Co když je ale stárnutí tohoto materiálu jednou z jeho největších kvalit? Mohou textilie s různými délkami života pomoci k udržitelnější budoucnosti módního průmyslu?

O textilu, materiálech i technikách vedoucích k udržitelné budoucnosti přijela přednášet Riikka Talman, expertka zabývající se udržitelností textilu na The Swedish School of Textiles, University of Boras.

 

 

RIIKKA TALMAN

je doktorandka z The Swedish School of Textiles in Borås, která se zabývá výzkumem z oblasti designu textilu ve Smart Textiles Design Lab. S bohatými zkušenostmi v oblasti textilu se v současné době zabývá taktilními vlastnostmi textilu, stárnutím tohoto materiálu a cestami, jak pracovat s měnící se kvalitou textilu v čase.

 

THE SWEDISH SCHOOL OF TEXTILES

byla založena v roce 1866 a patří k nejprestižnějším vzdělávacím institucím zaměřujících se na textil a módní průmysl. Je součástí University of Borås, která se nachází v jižní části Švédska. Hlavním zaměřením jejich mezinárodních výzkumných aktivit je udržitelnost, a to z hlediska chování spotřebitelů, globálního trhu, recyklace a nových způsobů zpracování textilu. Studenti univerzity mají k dispozici zázemí několika výzkumných center – Textile Fashion Center, Fashion Incubator a Smart Textiles Design Lab.

 

WORKSHOP PRO STUDENTY

V pátek 22. dubna pod vedením Riikky Talman proběhl také celodenní workshop pro studenty Ateliéru Textilu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na téma Smart Textiles.

Za podporu projektu děkujem Fondu EHP, Švédské ambasádě v Praze, Ministerstvu kultury, Státnímu fondu kultury ČR a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

FOTOREPORT Z PŘEDNÁŠKY (autor fotografií: Jakub Hrab)

FOTOREPORT Z PRAKTICKÉHO WORKSHOPU (autor fotogtafií: Jakub Hrab)