Alice Rawsthorn

PŘEDNÁŠKA PROBĚHLA 23.9.2015
NA VYSOKÉ ŠKOLE UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ V PRAZE.

 

DESIGN ŽURNALISTIKA NA SVĚTOVÉ ÚROVNI

Novinářů, kteří se dlouhodobě a soustavě zabývají designem, bychom v českých denících pohledali. Nechme se inspirovat novinářkou, která hodnotí, vysvětluje, kritizuje a zamýšlí se nad designem v tisku světového formátu.  Alice Rawsthorn píše o designu v International New York Times, který publikuje její čtivé sloupky po celém světě. Tato členka „Board of Trustees“ londýnské Whitechapel Gallery je zároveň fejetonistkou pro uznávaný britský časopis o umění a kultuře Frieze.

 

DESIGN, HYBATEL ZMĚN

Hello World: Where Design Meets Life“ (v českém překladu z roku 2014 Zdravím, světe: Jak design vstupuje do života) je  jedna z  publikací, ve které se Alice Rawsthorn reflexi designu jako oboru věnuje. Nejde však o laickému publiku nepřístupné čtení. Ve třinácti kapitolách představuje design od základů. Odpovídá na fundamentální otázky Co to je design?, Kdo je designér?, Jak se pozná dobrý design?, Proč je design důležitý?, přičemž je kniha nabitá zajímavými informacemi, jmény, fakty, výzkumy, příběhy a rozebírá i aktuální témata jako ekologie, dlouhodobá udržitelnost, vztah umění a designu nebo proč všichni touží být „novým Apple“. Design považuje za velmi vlivný nástroj, který ovlivňoval společnost jak v minulosti, tak v přítomnosti a bude mít čím dál větší společenskou úlohu i do budoucna.

 

 

ALICE RAWSTHORN

Teoretička a publicistka designu se narodila v Manchesteru a absolvovala dějiny umění na Cambridge University. V letech 1985 – 2001 působila jako  novinářka ve Financial Times, kde byla průkopnicí tématu kreativních průmyslů. Poté 5 let vedla Design Museum v Londýně a stala se sloupkařkou pro zmiňovanou globální edici deníku New York Times. V jejím profesním životopise najdeme takové důležité posty, jako předsedkyně poradního orgánu britského Design Councilu, nebo významná ocenění, jako je OBE, ocenění britského království pro zvláštní přínos na poli kultury a umění,  z roku 2014. Kromě zmiňované publikace „Hello, world“ je také autorkou uznávané biografie módního designéra Yves Saint Laurenta.

 

FOTOREPORT (autor fotografií: Jan Hromádko)